Martin Dočekal

TÝDEN.CZ

24. 4. 2019
Rubrika: O penězích

Jak drahé je finanční poradenství zdarma?

Autor: Martin Dočekal

10.02.2015 14:25

Již třetí rok se s klienty stýkám na honorářové bázi. Neuzavíráme spolu žádné produkty, jen zpracovávám analýzy na témata, která je zajímají. Uvědomují si, že pokud se člověk na trhu pohybuje sedmým rokem, bude mít povědomí o finančních nástrojích na nějaké úrovni. Váží si svého času. Než aby seděli hodiny nad Googlem a hledali informace s nejistým výsledkem, je pro ně levnější a pohodlnější si na to někoho zaplatit. Svůj volný čas raději věnují rodině a jiným aktivitám.

Platí tedy za know-how, zkušenosti a kontakty. Pokud se oddělí poradenství od podpisů smluv (zprostředkování), jedná se o zcela jinou službu. Bohužel tyto pojmy zákon nezná, na trhu dochází tedy k jejich prolínaní a zaměňování.

Klient si u poradenských služeb může být jist, že informace jsou mu předkládány celé, nezkreslené a ozdrojované. Pokud totiž poradce fakturuje poradenské služby přimo, je za tyto rady právně odpovědný. U zprostředkování toto neplatí. A také proto, že odpadá potřeba najít argumenty, proč klientův produkt A, který platí, je potřeba zrušit a nahradit novým produktem B. Tak, aby jeho práce byla zaplacena formou provize.

To klienti kvitují. Problém však bývá cena. Trh už si přivyknul na to, že veškeré poradcovo know-how je zdarma. Pro představu: zpracovat jednu zprávu o tom, jaké jsou možnosti a kam investovat půl milionu korun je práce na 6 hodin. Výstupem bude asi osmistránkový dokument, kde budou všechny cesty popsány a shrnuty jejich výhody a nevýhody. A platba 6000Kč. Je to moc?

Nechci vést polemiku na téma, kolik si vezme průměrný advokát či daňový poradce. Nebo značkový servis, kde dám opravit auto. To je na posouzení každého jednotlivce. Došel jsem ale k závěru, že si lidé vůbec nedokáží představit, jak se pohybují provize u finančních produktů a kolik za služby svých poradců ve skutečnosti zaplatí.

To, že z uzavřených produktů poradce „něco má“, klienti obvykle ví. Když však zabrousíme na jejich výši, jsou šokováni. Nalejme si čistého vína. Pro představu – u životního pojištění se obvyklá výše provize pohybuje na 1,5 až 2 násobku roční platby klienta. Což máme u průměrného pojištění rodiny za 1500Kč/měsíc 27 až 36 000Kč. Tyto peníze klient vždy zaplatí, byť oklikou. U hypotečních úvěrů 1,3-1,6% z objemu úvěru. A u investic do podílových fondů od 2% do 5% z celkové proinvestované částky.

Průměrný profit na jednoho klienta je zpravidla od 30 do 100tis Kč, podle jeho potřeb a množství poptávaných či prodaných produktů. Zvlášť ve světě osobních financí tedy platí, že věci zdarma jsou ve skutečnosti draze zaplacené.

Pokud budete pracovat s férovými poradci, kteří se na trhu dlouhodobě pohybují, upozorní vás na cesty a produkty, které jsou bezprovizní a tudíž nesrovnatelně levnější. Na trhu jich je celá řada, nehledě na to, zda se jedná o produkty pojistné, či investiční. Je však potřeba počítat s tím, že na tyto cesty vás prodejce finančních produktů sám od sebe málokdy upozorní. Bylo by to proti jeho zájmům.

Ptejte se tedy lidí, se kterými v této oblasti spolupracujete, zda pro vaši situaci není použitelná právě některá z těchto levnějších cest.

Anketa

Byli jste seznámeni s tím, jaká je skutečná výše odměny při práci s Vašim poradcem?

Ano
Ne

Výsledky se zobrazí po hlasování.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Martin Dočekal

Publikování je pro mě cesta, jak svou práci přiblížit lidem.
martin-doatekal.jpg
Oblíbenost autora: 9.67

O autorovi

Člověk, jehož vášní je vše, co se týká financí a ekonomiky. Analytik, poradce a občasný publicista. S mými názory se veřejnost může setkat na ekonomických serverech nebo časopisech. www.martindocekal.cz/mart.docekal@gmail.com

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA