Martin Dočekal

TÝDEN.CZ

24. 4. 2019
Rubrika: O penězích

Investice s přijatelným rizikem - dluhopisy

Autor: Martin Dočekal

08.12.2015 21:42

V minulém článku jsem shrnul, jaké jsou možnosti pro střadatele, kteří chtějí své peníze uložit s nejmenší možnou úrovní rizika a kde mu pokryjí alespoň inflaci. Dnes se podíváme na další úroveň, a tou jsou dluhopisy.

Jak dluhopisy fungují?

Mnoho lidí vnímá dluhopisy jako "bezpečný přístav". Tak tomu může být, ale nemusí. Uvědomte si, že slovo dluhopis už v sobě skrývá to, čím je - dluhem. Ten, kdo dluhopis vydává (emitent), potřebuje z nějakého důvodu peníze a já jako investor mu je tímto způsobem půjčím - koupím si jeho dluhopis. On mi za to vyplácí úrok (kupón) a já věřím, že krom tohoto úroku uvidím v dohodnuté době i prostředky (jistinu), které jsem mu tímto způsobem svěřil. Proč na to upozorňuji?

V poslední době se setkávám s velkou nabídkou tzv. prašivých dluhopisů (junk bonds), které útočí na širokou veřejnost nabídkou vysokého úroku. Nevyskočila na vás internetová reklama ve znění - dluhopisy - 8% ročně? Lze se na trhu setkat s dluhopisy, které nesou pevný úrok přes 10% ročně. Jedná se zejména o dluhopisy mladých firem, či nejrůznější podnikatelské skupiny, které tímto způsobem získávají kapitál pro rozvoj svého podnikání. Vždy si položte otázku, proč si někdo v době, kdy banky mají přebytek peněz a půjčují je velmi levně a při velmi rozumných podmínkách, chce půjčovat peníze za násobný úrok. Riziko nesplacení takového dluhospisu je totiž velmi vysoké. Obecně tak platí, že čím vyšší výnos dluhopis nese, tím vyšší riziko to znamená pro vás, jako investora.

Do jakých dluhopisů mohu investovat?

Jako privátní investor můžete narazit v zásadě na dva druhy dluhopisů:

Státní/municipální dluhopisy:

Dluhopisy, které vydávají státy, města či místní územní celky. Zde opět platí obecné pravidlo, že čím nižší riziko jako investor požaduji, tím nižšího výnosu dosahuji (a naopak). Pro představu - aktuální výnos desetiletých státních dluhopisů ČR, které jsou vnímany jako velmi kvalitní a bezpečné dosahují výnosu 0,49% p.a. Například ve Švýcarsku jsme letos mohli vidět i záporné výnosy do splatnosti. Jak asi chápete, pro běžné investory to není zrovna lákavá nabídka.

Mnoho lidí se mě ptá, jak je možné, že někdo kupuje státní dluhopisy, které nesou minimální či dokonce záporný úrok. Je to zejména z důvodu politiky centrálních bank. Centrální banky totiž již dlouhou dobu drží úrokové sazby na nule a zároveň nakupují státní dluhopisy. Z toho důvodu tlačí ceny dluhopisů na nesmyslně nízkou úroveň. Začal s tím FED, ECB v tom pokračuje. Vytvářejí tak obrovskou finanční bublinu. Na druhou stranu, kdyby to nedělaly, už několik států by muselo vyhlasit bankrot.

Centrální banky totiž doufají, že se jim podaří zvyšovat inflaci a zároveň udržet úroky u dluhopisů takto nízko, aby inflace postupně snížila jejich dluhy. Jen je potřeba počítat s tím, že na klasických státních dluhopisech už nevyděláte. Stejně tak se to týká úroků na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Na druhou stranu, ti, kteří si dnes berou hypotéku, se mohou z takto nízkých úrokových sazeb radovat.

Korporátní dluhopisy:

Dluhopisy, které vydávají firmy. Zde lze počítat s výnosy cca 4-7% p.a., opět podle kvality firmy, jejíž dluhopis si takto kupujete. Na trhu lze najít velmi zajímavé nabídky co do poměru rizika a výnosu. Nevýhodou může být vyšší potřebná částka - mnoho dluhopisů nekoupíte za cenu menší, než desetitisíce. A mít všechny peníze na jedné hromádce je přinejmenším velmi nerozumné. Hranice pro individuální nákup dluhopisů je na úrovni 500tis Kč. Zde už se dá sestavit rozumné portfolio dluhopisů z několika firem.

Pokud disponujete prostředky v menším řádu, dá se ještě uvažovat o dluhopisových podílových fondech - jejich problematice se budu věnovat v dalším článku.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5

Diskuze

Martin Dočekal

Publikování je pro mě cesta, jak svou práci přiblížit lidem.
martin-doatekal.jpg
Oblíbenost autora: 9.67

O autorovi

Člověk, jehož vášní je vše, co se týká financí a ekonomiky. Analytik, poradce a občasný publicista. S mými názory se veřejnost může setkat na ekonomických serverech nebo časopisech. www.martindocekal.cz/mart.docekal@gmail.com

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA